Serbest Tüketici Nedir?

Elektrik faturaları gün geçtikçe kabarıyor. Elektrik tüketimi, gittikçe çeşitlenen ve sayısı artan teknolojilerin kullanımı ile sürekli yükselen vergilerden dolayı hergün daha da pahalıya maloluyor. Bu durumda maliyetin düşürülmesi için tüketicinin alternatif yollara başvurması neredeyse kaçınılmaz. Büyük kuruluşlar için bu yöntemler daha önceden ortaya çıkmış olsa da nispeten daha küçük çapta tüketiciler için seçenekler kısa bir süre oncesine kadar çok kısıtlıydı. Yakın zamanda yaygın hale gelen gelmiş olan akıllı sayaçlar bunlardan biri. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından yapılan son düzenlemelerle önü açılan "Serbest Tüketici" statüsü ise şimdilerde ucuz elektrik kullanmanın yeni bir alternatifi olarak ortaya çıkmakta.

Peki Serbest Tüketici Nedir?

Elektrik serbest tüketicisi, aylık olarak belirli bir eşiğin üzerinde elektrik kullanımında bulunan tüketiciyi belirlemek için oluşturulmuş bir kavram. Önceleri daha seyrek olarak rastlanan ve genelde büyük kuruluşları kapsayan bu küme şimdilerde EPDK'nın yeni kararıyla kapsamını çok daha ilerletecek. Yıllık 5.000 KWh elektrik tüketen tüm özel ve tüzel kişiler artık serbest tüketici konumuna sahip olabilecek, böylece salt TEDAŞ'a bağımlı kalmaksızın alternatif elektrik dağıtım şirketleri ve aracılarıyla anlaşarak enerjiyi uygun gördüğü şartlar altında temin edebilecek. Yani bir anlamda elektrik dağıtımındaki tekel uygulaması geride bırakılarak rekabetin önü açılmış olacak; bu da sonuçta son kullanıcıya daha uygun ücretli elektrik enerjisi olarak yansıyacak.

Yapılan düzenlemenin bu yıl (2011) içerisinde uygulamanın önünü açması bekleniyor. Önümüzdeki aylarda talebin ne olduğu ve tüketicinin bu uygulamaya ne kadar yöneleceği belli olacak. Ancak her halükarda tüketicinin tercihlerinde serbest bırakılmasının ülkemiz için oldukça olumlu bir durum olduğu su götürmez.

 

Döviz Kurları

Alış Satış
USD 9.5793 9.6177
Euro 8.3656 8.4844

İnsan Kaynakları

Baz Enerji iş ve staj başvuruları e-posta, posta ve bireysel görüşme ile yapılabilir.
ik@bazenerji.com.tr

Bayi Girişi

İstatistikler

indirimlielektrik.com üzerinden yapılan
serbest tüketici başvurusu sayısı:
Dün 0 , Toplam 62370 Başvuru.

Enerji tüketiminiz yıllık 5.000 kwh'ın üzerindeyse, yani elektrik faturanız aylık ortalama 150 TL'den fazla geliyorsa siz de serbest tüketici olabilir, indirimli elektrikten devletin kontrolü ve desteğiyle yararlanabilirsiniz. Siz de indirimli elektrik kullanın ve kara geçin.