Elektrik Üretimi Yapan Firmalar

Ülkemizde yakın zaman önce yapılan yeni yasal düzenlemeler ile birlikte pek çok başka sektör gibi enerji sektörü de özel şirketlerin faaliyetine açık hale geldi ve böylece artık elektrik üretimi yapan firmalar faaliyet göstermeye başladı.

Türkiye'nin enerji sorunu hepimizin malumu. Artan nüfus, gelişen ekonomi, yeni sanayi kollarının ortaya çıkması ve benzeri faktörler elektrik enerjisini duyulan ihtiyacı oldukça arttırdı. Mevcut doğal kaynakların yetersizliği bir yana, enerji alanındaki devlet tekelinin bir getirisi olan verimsizlik sebebiyle de bu kaynaklardan maksimum performans alınamıyordu. Tabii buna dışa bağımlılık da eklenince kabarık elektrik faturaları tüketicilerin yıllardır şikayetçi olduğu bir konu haline geliyordu. Artık sektörün özelleşmesi ile birlikte elektrik üretimi yapan firmalar doğal kaynakları daha verimli bir şekilde değerlendirerek üretim kapasitesini arttırabilmekte.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından yönetilen bu yeni özel teşebbüs süreci ile birlikte üretimde olduğu kadar dağıtımda da verimlilik artar hale geldi. Haliyle bu durum da son tüketiciye faturalarda indirim olarak yansıyabilecek. Birkaç yıl önce ortaya çıkan serbest tüketicilik hakkı ile birlikte aylık belirli bir miktar elektrik kullanımını taahhüt edebilen tüketiciler elektriği istedikleri şirketten kendilerine sunulan birim fiyatlarda satın alabilmekteler. Her geçen yıl daha da azalan bu taahhüt miktarı ise önümüzdeki yıllarda tamamen ortadan kalkarak tüm tüketicilerin elektriklerini istedikleri isimden seçebilmelerine olanak tanıyacak.

 

Döviz Kurları

Alış Satış
USD 9.5793 9.6177
Euro 8.3656 8.4844

İnsan Kaynakları

Baz Enerji iş ve staj başvuruları e-posta, posta ve bireysel görüşme ile yapılabilir.
ik@bazenerji.com.tr

Bayi Girişi

İstatistikler

indirimlielektrik.com üzerinden yapılan
serbest tüketici başvurusu sayısı:
Dün 0 , Toplam 62370 Başvuru.

Enerji tüketiminiz yıllık 5.000 kwh'ın üzerindeyse, yani elektrik faturanız aylık ortalama 150 TL'den fazla geliyorsa siz de serbest tüketici olabilir, indirimli elektrikten devletin kontrolü ve desteğiyle yararlanabilirsiniz. Siz de indirimli elektrik kullanın ve kara geçin.